Liceum Ogólnokształcące im. 3 Dywizji Strzelców Karpackich w Czaplinku obchodziło w 2017 roku święto – 50 lat istnienia. Szkoła z wieloletnią i ugruntowaną tradycją. Szkoła, która wykształciła i wychowała liczne grono prawników, lekarzy, nauczycieli, inżynierów, przedsiębiorców – ludzi z pasją, zdolnych mierzyć się z wyzwaniami losu. Liceum było swoistym kamieniem węgielnym dla licznych pokoleń, jakie zaczynały formować rozdział historii nie tylko regionu, ale i państwa. 
        W 1965 roku została uruchomiona filia szczecineckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety. Działająca filia zwiększyła apetyt na samodzielną placówkę oświatową szczebla średniego. Główną rolę w usamodzielnieniu się placówki odegrał dyrektor Szkoły Podstawowej Stanisław Czajka. Jego pomysł został doceniony przez Kuratorium. Z dniem pierwszego września 1967 roku została powołana do życia samodzielna szkoła średnia - Liceum Ogólnokształcące w Czaplinku. Na miejsce szkoły wyznaczono poniemiecki budynek (wiele trudności przysporzyło dostosowanie go do potrzeb szkolnych), znajdujący się na ulicy Parkowej 2. Przyjęto nowych nauczycieli (zachęcano ich do pracy w liceum przydziałami mieszkaniowymi). Zbierano sprzęt i pomoce dydaktyczne, potrzebne do prawidłowej pracy szkoły Istnienie Liceum Ogólnokształcącego w Czaplinku stało się faktem. Posiadanie własnej szkoły średniej nobilitowało i miasto, i jego mieszkańców. Chętnych do rozpoczęcia nauki w liceum było wielu. Niestety okazało się, że niewielki budynek z trudnością pomieści następne klasy. Dlatego już w 1967 roku władze miejskie podjęły decyzję o powiększeniu budynku (poniemiecki budynek był po prostu za mały, aby spełniać zadania oświatowe). Powołano Społeczny Komitet Dobudowy Pawilonu Szkolnego. W jego w skład weszli: Stanisław Czajka, Władysław Warsiński, Józef Komorowski, Gustaw Chamarczuk, Ireneusz Majsner, Szczepan Jabłoński. W 1972 roku ukończono dobudowę pawilonu. Zwiększyło to w znaczny sposób komfort nauczania i uczenia się. W pierwszej połowie lat 90 dobudowano kolejne sale lekcyjne. W 2005 roku liceum wzbogaciło się o budynek szatni. Wszystkie te inwestycje stworzyły obecny kształt budynku licealnego. Jego rozbudowa była konieczna, gdyż systematycznie rosła liczba uczniów. Oprócz klas licealnych pojawiły się klasy liceum zawodowego, później klasy technikum. Dodatkowo klasy ogólne zostały zastąpione przez klasy o różnych nachyleniach (np. nachylenie biologiczno - chemiczne, matematyczno -informatyczne, humanistyczne). 
        W 2004 roku Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o przyjęciu przez liceum imienia. Pomysł ten pojawiał się już od dawna. Nazwa miała z jednej strony wzmocnić identyfikację ze szkołą, a z drugiej strony nieść ze sobą pewne ponadczasowe wartości. Zgodnie z wolą Rady Liceum Ogólnokształcące w Czaplinku przyjęło imię 3 Dywizji Strzelców Karpackich. 
        Liceum Ogólnokształcące im. 3 Dywizji Strzelców Karpackich wrosło w tę ziemię, tworząc jeden z filarów historii regionu, ale równocześnie stanowi nieodłączny element teraźniejszości i przyszłości czaplineckiej Małej Ojczyzny. 
        Tytuł ,,Zasłużony dla Gminy Czaplinek'' nadano uchwałą Nr XXXV/316/17 Rady Miejskiej w Czaplinku z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie nadania tytułu ,,Zasłużony dla Gminy Czaplinek''.