Pan Wiesław Krzywicki urodził się 7 lipca 1937 r. w Grodnie. Po zakończeniu wojny rodzina wyjechała z Grodna do Polski, by w 1951 r. ostatecznie osiedlić się w Zielonej Górze, gdzie Pan Wiesław Krzywicki ukończył Technikum Mechaniczne i podjął pracę w Świdnickich Zakładach Sprzętu Motoryzacyjnego, a po roku podjął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej.

W latach 1960-62 odbywał czynną służbę wojskową w jednostkach lotniczych. Po wyjściu z wojska podjął pracę w Zakładach Aparatury Teatralnej i Oświetleniowej w Kożuchowie k/Zielonej Góry, jako kierownik izby pomiarów. W roku 1965 przeniósł się do pracy w 121 Przedstawicielstwie Wojskowym. W 1966 r. został powołany na stanowisko pełnomocnika ds. uruchomienia samochodu licencyjnego 1315 (FIAT) w Zakładach Sprzętu Motoryzacyjnego w Kożuchowie.

15 września 1967 r. przeniósł się do Czaplinka, gdzie podjął pracę na stanowisku kierownika Oddziału Zamiejscowego Zakładów Przemysłu Elektronicznego KAZEL w Koszalinie. W miarę zmian organizacyjnych zakładu pracy pełnił w nim kolejno obowiązki kierownika Wydziału Zamiejscowego, kierownika Działu Inwestycji, Głównego Technologa, i w latach 1982-1990 zastępcy dyrektora ds. technicznych.

Poza pracą zawodową aktywnie pracował społecznie w: Klubie „Drawianie”, Klubie Żeglarskim PTTK, i na wielu innych obszarach, oraz dwie kadencje (1976-80, 1980-84), jako radny Wojewódzkiej Rady Narodowej i wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego tej rady.

Z początkiem 1998 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę, aktywnie włączając się w życie społeczne gminy Czaplinek i regionu.

Był w 2000 r. współorganizatorem Drużyny WOPR w Czaplinku i jest do dzisiaj jej czynnym członkiem, wielokrotnie wyróżnianym przez władze Stowarzyszenia szczebla nadrzędnego. Szkoli młode kadry podczas organizowanych corocznie od 2008 r. kursów, zwłaszcza w porozumieniu ze szkołami – Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym, jednocześnie pełniąc wiele dyżurów na wodzie i niosąc pomoc jako ratownik.

Był pomysłodawcą i współtwórcą w 2006 r. Stowarzyszenia Przyjaciół Czaplinka, organizacji pozarządowej, w której udało Mu się skupić i przekonać do wspólnego działania na rzecz gminy najświatlejszych mieszkańców ziemi czaplineckiej, niezależnie od ich orientacji politycznych i przekonań światopoglądowych.

Jest także pomysłodawcą i współtwórcą wydawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Czaplinka od 2006 r. lokalnego miesięcznika „Kurier Czaplinecki”. Wydawnictwo jest bezpłatne, niezależne finansowo i organizacyjnie od władzy, i stanowi miejscową Trybunę Obywatelską, z której korzystają mieszkańcy. Jest Kurier także miejscem publikacji o różnorodnej tematyce, dostępnym dla różnych autorów. W miesięczniku tym opublikował ponad 150 artykułów o tematyce społecznej, historycznej i ekologicznej.

Jest także jednym z inicjatorów i współautorów publikacji dokumentujących najnowszą historię naszego miasta i regionu, a mianowicie:

- w 2005 r. książki „CZAPLINEK 1945-2005”, zawierającej m.in. 26 biografii kombatantów jego autorstwa;

- w 2009 r. książek „CZAPLINEK 1945-2009” cz. I i II, których hasłem przewodnim jest „Ocalić od zapomnienia”. Publikacje wydane w 1000 egzemplarzy każdego tomu, dystrybuowane były bezpłatnie, dzięki zaangażowaniu Wiesława Krzywickiego w pozyskiwaniu sponsorów i dotacji na składanie i druk wydawnictwa. Zespół Redakcyjny, w skład którego wchodził, pracował na zasadzie wolontariatu. Jest autorem 78 biografii kombatantów i weteranów oraz kilku rozdziałów książki (przemysł, wspomnienia powojennych osadników i in.);

- w 2010 r. cz. III książki "CZAPLINEK 1945-2009", a w niej jest autorem dziejów czaplineckiej medycyny, żeglarstwa, WOPR i in.

Aktywnie udziela się od 2008 r. w Stowarzyszeniu Henrykowskim, którego jest honorowym członkiem, działającym przy pałacu w Siemczynie.

Jest inicjatorem powołania w 2012 r. bezpłatnego periodyku "Zeszyty Siemczyńsko-Henrykowskie" i jest w nim zastępcą redaktora naczelnego oraz autorem wielu publikacji. Dotychczas wydano 10 tomów periodyku (objętość ok. 160 str., nakład po 1000 egz. każdy).

Z Jego inicjatywy uruchomione zostały w 2008 r. na terenie Gminy Czaplinek pionierskie badania wad rozwojowych postaw dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Nawiązał w tym celu kontakty i zaangażował naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Od tego czasu badane są kolejne roczniki dzieci. Przeprowadzone konferencje i szkolenia dla rodziców oraz kadry nauczycielskiej przynoszą już widoczne efekty w poprawie stanu zdrowia dzieci.

Opiekuje się czaplineckimi kombatantami i podopiecznymi, skupionymi w miejscowym kole Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, za co został wyróżniony związkową odznaką.

Wszystkie te działania wykonuje społecznie. Czaplinek stał się Jego drugą małą ojczyzną. Poświęcił jej wiele trudu i zdrowia, i ma swój niemały wkład w jej rozwój. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień państwowych, regionalnych, branżowych i organizacyjnych, z których najbardziej ceni: Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę Honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Koszalińskiego”.

Tytuł "Zasłużony dla Gminy Czaplinek" nadano uchwałą Nr XXVIII/250/16 Rady Miejskiej w Czaplinku z dnia 29.12.2016 r. w sprawie nadania tytułu "Zasłużony dla Gminy Czaplinek".