PODATEK ROLNY OD OSÓB PRAWNYCH

 

Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 333 z późn.zm.)
- Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19.10.2023 r. w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2024.

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.Grunty powyżej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego podlegają podatkowi rolnemu od 1 ha przeliczeniowego według stawki 2,5 q ceny żyta ustalonej do podatku rolnego. Natomiast grunty do 1 ha również podatkowi rolnemu według stawki 5 q ceny żyta ustalonej do podatku rolnego.

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, a wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość podatku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.

Wymagane dokumenty:
Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nie mające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne KOWR i Lasów Państwowych będące właścicielami, posiadaczami samoistnymi, użytkownikami wieczystymi obowiązane są:
- składać w terminie do dnia 15 stycznia organowi podatkowemu DEKLARACJE NA PODATEK ROLNY DR-1 (do pobrania poniżej)   na dany rok podatkowy na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego,
- korygować DEKLARACJĘ DR-1 w terminie 14 dni od daty zaistnienia zmian mających wpływ na wysokość podatku (wygaśnięcie obowiązku podatkowego, zmiana sposobu wykorzystywania),

- wpłacać obliczony w deklaracji podatek w pełnych złotych - bez wezwania w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w termininach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada na indywidualny numer rachunku bankowego - Pomorski Bank Spółdzielczy,  Oddział Czaplinek.

Miejsce złożenia dokumentów:
Biuro Obsługi Interesanta lub pokój Nr 9 w godzinach:
- poniedziałek, wtorek, środa, - 7.00- 15.00
- czwartek - 7.00 - 16.00
- piątek - 7.00 - 14.00
 

Termin i sposób załatwienia sprawy:
Do 30 dni po otrzymaniu wniosku w sprawie ulg o odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub umorzenia wystawiana jest decyzja.
 

TRYB ODWOŁAWCZY
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w Biurze Obsługi Interesanta U M w Czaplinku w godzinach pracy Urzędu).
Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Jednostka odpowiedzialna:
Referat Podatków U M w Czaplinku - pok. Nr 9 - inspektor  ds. wymiaru podatków lokalnych

UWAGI:
A. Zwolnienia i ulgi stosowane na wniosek podatnika
1/ Zwalnia się z podatku rolnego na okres 5 lat grunty nabyte od osoby niespokrewnionej na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni gospodarstwa nie przekraczającej 100 ha nabyte w drodze umowy sprzedaży lub objęte w trwałe zagospodarowanie - podstawa prawna art. 12 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 333 późn. zm.).

Podatnik może po 5-letnim zwolnieniu złożyć wniosek o udzielenie - 75% i 50 % ulgi w podatku rolny.
Zwolnień i ulg z tytułu nabycia gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w drodze umowy sprzedaży nie stosuje się, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty objęte uprzednio przez nabywcę w trwałe zagospodarowanie.
Za trwale zagospodarowanie uważa się objęcie gruntów w dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat.

2 / Zwalnia się grunty:
- orne, łąki i pastwiska objęte melioracją - w roku, w którym uprawy zostały zniszczone w skutek robót drenarskich
- gospodarstw powstałe z zagospodarowania nieużytków na okres - 5 lat,
- gospodarstw rolnych otrzymane w drodze scalenia lub wymiany na 1 rok,
- gospodarstw, rolnych na których zaprzestano produkcji rolnej, z tym, że zwolnienie może dotyczyć nie więcej niż 20 % powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego, lecz nie więcej niż 10 ha - na okres nie dłuższy niż 3 lata

3/ Ulga inwestycyjna - w przypadku modernizacji lub budowy budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska. Ulga wynosi maksymalnie 25% poniesionych nakładów i może być wykorzystana w ciągu 15 lat - aż do wyczerpania limitu. Podstawa prawna - art. 13 ustawy - jak w punkcie 1.

 B. ZWOLNIENIA USTAWOWE STOSOWANE Z URZĘDU
- użytki rolne klasy V , VI i VIz
- grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych
- użytki ekologiczne
- grunty zajęte przez zbiorniki wody służące do zaopatrzenia ludności w wodę

 W przypadku nie wpłacenia raty podatku w ustawowym terminie wystawia się upomnienie. Po 7 dniach gdy zaległość nie zostanie uiszczona wystawia się tytuł wykonawczy i przesyła do właściwego Urzędu Skarbowego w celu podjęcia czynności egzekucyjnych.

 Na wniosek podatnika z uwagi na "ważny interes podatnika" lub "ważny interes publiczny" organ podatkowy może udzielić ulgi:
1) na podstawie art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 z późn. zm. )
- odroczyć termin płatności podatku (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności)
- rozłożyć płatność na raty (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności)
- rozłożyć zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę na raty
- odroczyć zaległość podatku wraz z odsetkami za zwłokę
- umorzyć zaległość podatkową z tytułu podatku rolnego (wniosek należy złożyć po upływie terminu płatności)

Przy odraczaniu podatku lub rozkładaniu na raty nalicza się opłatę prolongacyjną, która jest równa obniżonej stawce odsetek za zwłokę - podstawa prawna - Uchwała Nr XLVII/424/22 Rady Miejskiej w Czaplinku z dnia 26 maja 2022 roku w sprawie opłaty prolongacyjnej.

Od 1.01.2007 r. udzielanie ulg w rolnictwie i rybołówstwie na wniosek podatnika następuje z uwzględnieniem ustawy z dnia 30.04.2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U z 2021 r. poz 743 z późn.zm.)